Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Konstblad 3518062



*

nr 351 8062


Konstblad

Lucien Neuqelman, [18061]


Utrop:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2005
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst konstblad lucien neuqelman
  • 6435 Fotografi
    Paul Koruna (1939), "Paris", Signerad. Bildmått: 2..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:36
  • 6017 Fotografisk bild
    Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:27
  • 6683 Fotokonst
    Axel Ahlsén (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad ..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:24




Ladda ner broschyr