KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Konstblad 3518062
*
nr 351 8062
Konstblad
Lucien Neuqelman, [18061]
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 mars 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst konstblad lucien neuqelman
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, + pamplettm 87x87 cm, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:35
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:39
-
6497 Filmaffischer
5 st, modell äldre, " Fröken Chic, Den store amatö..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:56
-
6435 Fotografi
Paul Koruna (1939), "Paris", Signerad. Bildmått: 2..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:36
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:27
-
6683 Fotokonst
Axel Ahlsén (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:24
*
Konstblad
nr 351 8062
Konstblad
Lucien Neuqelman, [18061]
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 mars 2005 |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst konstblad lucien neuqelman
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, + pamplettm 87x87 cm, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:35 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:39 -
6497 Filmaffischer
5 st, modell äldre, " Fröken Chic, Den store amatö..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:56
-
6435 Fotografi
Paul Koruna (1939), "Paris", Signerad. Bildmått: 2..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:36 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:27 -
6683 Fotokonst
Axel Ahlsén (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:24



